web
counter

Aziz Yıldırım’dan Radikal Karar

Fenerbahçe Spor Kulübü amatör branşlar söz konusu olduğunda Türkiye’nin en başarılı kulüplerinden birisi. Futbol takımı ve erkek basketbol takımı gibi artık özerkliğini ilan etmiş şubelerin dışında faaliyet gösterdiği kadın basketbol, erkek ve kadın voleybol, masa tenisi, atletizm, kürek, yüzme gibi branşlarda hem Türkiye’de hem de Avrupa’da başarılı bir performans çizen Sarı Lacivertli kulüp radikal bir karar aldı.

Fenerbahçe’de kemerler sıkılıyor

Uzun yıllardır her sezon birçok amatör branşta bahis sitelerinde de görülebileceği gibi favori gösterilen Fenerbahçe’de bu durum değişiyor. Futbolda UEFA ile yapılan anlaşma ve bütçe kısıtlaması, yavaş yavaş diğer branşlarda da etkisini göstermeye başladı. Aziz Yıldırım geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada ilk aşamada kadın basketbol, erkek voleybol ve masa tenisi branşlarını bir yıl içerisinde kapatacağını açıkladı.
Kapatılan bu şubeler dışında diğer şubelerde de küçülme yaşanacak. Örneğin, kürek ve yüzme gibi Galatasaray ile büyük bir rekabet içerisinde bulunulan şubelere aktarılan paralar da azalacak. Bu kararın amatör şubelere destek verecek sponsorların bulunamamasından ve futbolda işlerin kötü gitmesinden kaynaklandığı açıklandı. Hatta kapatılacak üç şubeden gelecek paranın futbol takımına yapılacak olan transferlerde kullanılmasının da planlandığı gelen haberler arasında.

Daha önce sinyal verilmişti

Aziz Yıldırım yıllardır amatör şubelerin giderlerini karşılamaya yetecek kadar gelirlerinin bulunmadığını ve bu şubelerin kulüp için ciddi bir külfet olduğunu belirtmişti.
Bu konuda yaptığı açıklamada Aziz Yıldırım, “Gidip bankadan alıp buraya ödeme yapıyoruz. Bu sezon sonundan itibaren artık Fenerbahçe’de bu branşlar için bankadan para almam. Başkanlığa devam edersem bunu yapacağım. Devlet bana takviye yapacak, destek olacak ben de bir kısım bulacağım. Futboldan gelen gelirden buraya aktarma yapmayacağız. Kapatacağız, küçüleceğiz. Şampiyon olunca bize bir şey vermiyorlar,” şeklinde konuşmuş ve sitemde bulunmuştu.
Bilindiği gibi, erkek basketbol takımına isim sponsorluğundan çekilmiş olmasına rağmen hala Ülker tarafından sponsorluk yapılıyor. Ancak kadın basketbol takımının böyle bir sponsoru bulunmadığından giderleri kulüp tarafından karşılanıyor. Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı kendisini Avrupa’nın en başarılı takımlarından birisi olarak kabul ettirmiş ve üst üste iki sene Kadınlar Euroleague’de Final Four oynama başarısı göstermişti.
Aziz Yıldırım’ın bu kararının ardından kulüp içinden ve sponsorlardan gelecek tepkiler merakla bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir