web
counter

Euro 2016’nın Yeni Formatı

Bundan birkaç yıl önce alınan radikal bir kararla 2016 Avrupa Şampiyonası tarihte ilk defa 24 takımın katılımıyla düzenlenecek. Takım sayısının artması şüphesiz maç sayısının artması anlamına geliyor ve bu birçok spor bahisleri oyuncusu ve futbol sever için iyi bir haber. Ancak bununla birlikte, turnuvanı formatında da bir takı değişiklikler oldu ki bazı sporseverler bu değişikliklere tam olarak halim değil. İşte Euro 2016’da uygulanacak format:

Üçüncülere gün doğdu!

Bildiğiniz gibi, Euro 2016’da grup aşamasında mücadele edecek 24 takım, eskiden olduğu gibi dörderli gruplara ayrıldı. Ancak artan takım sayısından dolayı bu sene eskiden olduğu gibi 4 grup değil, 6 grup söz konusu. Bu seneki Avrupa Şampiyonasındaki belki de en önemli değişiklik ise grup aşamasından bir üst tura çıkacak olan takımlar noktasında yaşandı. Yeni formatta eskiden olduğu gibi gruplarda ilk iki sırayı alacak olan takımlar bir üst tura çıkmakla kalmayacak, aynı zamanda en iyi dört grup üçüncüsü de adını bir üst tura yazdıracak. Dolayısıyla, grup aşamasında mücadele edecek olan takımlardan 16 tanesi bir üst tura çıkmış olacak.
Daha önce Avrupa futbolunda pek söz sahibi olmayan takımların daha da güçlenmesi ve büyük takımların sürpriz mağlubiyetler yaşama olasılığının artmasından dolayı, gruplarda kıyasıya bir mücadele yaşanacağını ve sıralamalarda averaj hesaplamalarının yapılacağını tahmin ediyoruz. Bundan dolayı iki veya daha fazla takımın grupları aynı puanda bitirmesi durumunda bir sıralamada dikkate alınacak kriterleri bir kez daha hatırlatmanın yerinde olacağın düşünüyoruz. Buna göre, puan eşitliği halinde öncelikle genel averaja, daha sonra atılan toplam gole, yine eşitlik bozulmuyorsa daha sonra kendi aralarında oynadıkları maçın sonucuna, kendi aralarındaki maçlarda atılan gollere bakılacak.

Grup aşaması sonrası yeni tur

16 takımın bir üst tura çıkmasının ardından, önceki Avrupa Şampiyonalarında olmayan bir tur oynanacak. Eskiden grup aşamasından sonra doğrudan çeyrek final oynanırken, bu yıl futbolseverleri bir son 16 turu bekliyor olacak. Son 16 ve sonrası yine eskiden odluğu gibi tek maçlı eliminasyon sistemine göre oynanacak ve kazanan takımlar yola devam ederken, mağlup olan takımlar turnuvaya veda edecek. Daha önceki turnuvalarda odluğu gibi, 2016 Avrupa Şampiyonasında da üçüncülük maçı oynanmayacak.
Artan takım sayısı ile Euro 2016 unutulmaz turnuvalar arasına girmeye aday.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir