3D Yazıcı Yardımıyla Üretilen Roket Uzaya Fırlatıldı

Üç Boyutlu Yazıcı Yardımıyla Üretilen Roket Uzaya Fırlatıldı

İlerleyen teknolojinin en son ürünleri arasında yer alan ve hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlayan üç boyutlu yazıcılarla bu sefer roket üretildi.

Rocket Lab şirketi teknolojinin son ürünlerinden üç boyutlu yazıcıları kullanarak bu roket üretmeyi başardı. Büyük bir özveriyle üretilen bu roket geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’nın kuzey adasında bulunan Mahia bölgesinden fırlatıldı.

Bir Amerika Birleşik Devletleri – Yeni Zelanda ortaklığı olan Rocket Lab şirketi, üç boyutlu yazıcıları kullanarak roket üretme çalışmalarına başlamıştı. Şirket bu çalışmaların sonunda roket üretmeyi başardı. Üç boyutlu yazıcı yardımıyla üretilen bu roket Yeni Zelanda’da bulunan kuzey adasındaki Mahia bölgesinden uzaya fırlatıldı.

Üretimi İçin 4 Yıl Çalışıldı

Rocket Lab şirketinin asıl amacı uzayı daha anlaşılabilir hale getirmek. Bu kapsamda son teknolojiyi de kullanan şirketin Electron ismini verdiği ve üç boyutlu yazıcılar yardımıyla ürettiği 17 metre uzunluğa sahip olan roketin üretimi 4 yıl sürdü. Electron’un bir diğer özelliği ise; Yeni Zelanda’da bulunan tesisten fırlatılan ilk roket olmasıdır. Yapılan fırlatışın maliyeti yaklaşık olarak 5 milyon dolar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir