ABD’nin En Değerli Otomotiv Firması Tesla Seçildi

Enerji depolama ve elektrikli araç üreticisi olan Tesla, her geçen gün yükselen geliriyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en değerli otomotiv firması seçildi.

Kaliforniya merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın değeri 51,75 milyar dolar değerine kadar çıktı. Bu zamana kadar ABD’nin en değerli otomotiv üreticisi General Motors’u geride bırakan Tesla ABD’nin en değerli otomotiv firması konumuna geldi.

Tesla’nın New York borsasındaki hisse değeri bugün 313.73 dolara kadar yükseldi. Piyasa değerinin 51.75 milyar dolara yükselmesiyle en büyük rakiplerinden olan General Motors’u geçerek ABD’nin bir numarası olmayı başardı.

General Motors’un hisse değeri bugün New York borsasında en fazla 34.12 dolardan işlem gördü. Bu rakamla beraber şirketin piyasa değeri 50.44 milyar dolarda kaldı.

Tesla, bu yılın ilk çeyreğinde teslim ettiği araç sayısını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 69 yükseltmeyi başararak, teslim ettiği araç sayısını 25 bine çıkardı. Uzmanlar bu alanda şirketin kendi içerisinde bir rekor kırdığını düşünüyor. Yatırımcılar ise şirkete güvendiği için hisselere yoğun miktarda talep gösteriyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir