Ahlaklı Hackerler Geliyor

Ahlaklı Hackerler Geliyor

Yurt dışında çok sık kullanılan ve özellikli büyük şirketler için oldukça faydalı olan ahlaklı hackerlere Türkiye’de de ilgi artıyor. Ahlaklı hackerler şirketlerin istekleri doğrultusunda sistemlerine sızıyor ve bir açık varsa buldukları açıkları belirtiyorlar.

Ahlaklı hackerler konusunda bir açıklama yapan Platin Bilişim Genel Müdür Ayhan Bamyacı, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijitalleşmenin kurumlar ve bireyler için riskleri ve güvenlik açıkları beraberinde getirdiğini açıkladı. Bamyacı açıklamasında, ülkemizde bu hizmet alanında çalışan şirketlerin olduğunu belirterek yapılan araştırma verilerine göre şuan 40 bin güvenlik mühendisine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Fakat ülkemizde mevcut yapıda yılda sadece 1000 tane güvenlik mühendisi yetiştiğini belirten Bamyacı bu açığın kapatılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bamyacı ahlaklı hackerlerin İngiltere’de ne kadar maaş aldığı hakkında da bilgi verdi. Bamyacı’nın açıklamalarına göre ahlaklı hackerler İngiltere’de işe iş başladıkları zaman 35 ile 50 pound arasında bir maaş alıyorlar. Takım liderleri ise 60 ile 90 bin pound arasında maaş alıyor. Ahlaklı hackerler büyük şirketlerin sistemine sızarak bir siber saldırıya hazır hale getiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir