ALES’te Köklü Değişiklikler

Lisans eğitimini tamamlayıp eğitimine devam etmek isteyenler için kilit sınav rolünde olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı yani ALES hakkında bir çok değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler öyle küçük ve basit değişiklikler değil tabi ki . İşte ALES sınavında yeni dönemde ki değişiklikler;

  • ALES geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Yani daha öncesinde ALES’e giren bir öğrenci aldığı puanı 3 yıl süreyle sınava tekrardan girmeden kullanabiliyordu. Artık yeni yapılan değişiklikte bu süre 5 yıl olarak revize edildi. Kasımda yapılacak olan ALES sonbahar sınavında bu değişiklik dahil edilecek. Sonbahar ALES’e girmeyi düşünen arkadaşlarım sizinle birlikte 3 yıl mazide kalacak. Girdiğiniz sınavda aldığınız puanı 5 yıl kullanabileceksiniz.
  • İkinci değiliklik ise soru sayısı ve süre. Değişiklikten önce ALES’e giren bir aday 160 soruyu 180 dk yani 3 saatte çözüyordu. Değişiklikten sonra bu sayılar 100 soru ve 150 dk ya indirildi. Bu da demek oluyor ki soru için tıklayınız.başına bir buçuk dakika tanınmış. Soru sayısının azaltılması ile de Sözel-1 Sözel-2 Sayısal-1 Sayısal-2 testleri ortadan kalkarak ikiye indirilmiştir. Yani artık ALES’te Sayısal ve Sözel olmak üzere iki bölüm bulunacak.
  • Diğer bir değişiklik ise Eşit Ağırlık bölümünden giren adayların bu 4 test alanından 2 test alanına düşürülmesi ile yapılan etki tartışmasını ortadan kaldırdı. Eşit ağırlıktan giren bir öğrencinin puan hesaplaması sayısal bölümden yüzde 50 sözel bölümden yüzde 50 şeklinde etkilenecek. 

Şimdiden sonbahar ALES sınavına girecek adaylara başarılar diliyorum.

Sağlıcakla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir