AMD’den Büyük Değişim

AMD’den Büyük Değişim

Teknoloji ve bilgisayar dünyasının kendinden söz ettirmeyen isimlerinden biri AMD ismidir. Ancak kendi sektöründe, bu günlerde rakibi İntel’in uykularını kaçıracak bir gelişme ile teknoloji dünyasında da konuşulmaya başladı. İntel için kötü, AMD için ise yeni bir kaderin başlangıcı niteliğinde sayılabilecek gelişmenin detayı;  Çinli silikon çip üreticisi Loongson Technology devinin AMD’ye vereceği destekte gizleniyor.

20 milyar dolarlık bir yatırım yapması üzerine yetkililer arasında görüşmelerin yapıldığı bu günlerde İntel adeta köşeye sıkışmış gibi. Eğer bu yatırım gerçekleşirse, AMD kanadında çok büyük gelişmelerin yaşanacağı kesinlik kazanacaktır.

Çinli şirketin CPU üretimi üzerine çalışması, AMD’ye yapacağı yatırımlarla daha da güçleneceğini söylemek gerekiyor. Bu nedenle büyük bir değişimin anlaşma sonunda AMD kanadı için gerçekleşeceğini kolaylıkla ifade edebiliriz. Yakın bir zamanda gelişmelerin ne boyutta olduğunu daha net bir şekilde göreceğiz.

Tabi İntel’i korkutan tek detayın destek olmadığını da söylemek gerekiyor. Son 10 yıl içerisinde Loongson geçtiğimiz on yılda IBM (x86) ve Motorola gibi isimleri satın alan Lenovo da Loongson ağı içerisinde yer alıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir