Anıtkabir’in En Gizli Odasının Fotoğrafları Yayınlandı

Anıtkabir Ata’mızın, Ulu Önder Mustafa Kemal’in kabrinin bulunduğu o şerefli yerdir. Her Türk insanının en az ayda bir gidip ziyaret etmesi gerektiği yerdir Anıtkabir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu asrın lideri Atatürk’ün naaşının bulunduğu yerdir. Daha bir çok sıfat sayabiliriz bu büyük insan için. Sadece TÜRK milletinin değil tüm dünyanın saygı duyduğu bir önderdir Atatürk. Ne kadarda Türk Milletine unutturulmaya çalışsalarda. 

Yarın 10 Kasım. Hüznümüzün resmi günü. Ata’mızı, o büyük insanı kaybetme günümüz. 10 Kasım 1938 keşke o tarih hiç gelmeseydi hiç yaşanmasaydı. Seni kaybetmeseydik Atam. Senin değerlerini, kurduğun Cumhuriyeti korumak için her şeyimizi feda edeceğimizi bilmeni istiyoruz. Türk milletine güveninin hiç bitmeyeceğini de biliyoruz. Bu bize daha fazla güç veriyor. Senin yolundan ayrılmayacağız. Ne Mutlu TÜRK’üm Diyene!!! Bu sözü söylemekten korkan ama adını Türk diye duyuran insanlar korusun bizi Allah.

Başlığımızda ki bahsettiğimiz oda. Atatürk’ün mezar odası. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayınladı Atatürk’ün mezar odası. Tüylerimizi diken diken yapan bir fotoğraf bu.Ziyaretçilere kapalı olan alanın fotoğrafları bir hayli az.  Bu oda zemin katta bulunuyor. Osmanlı ve Selçukluların türbe mimarisi ile yapılmış olan sekizgen plan kullanılmış. Odanın en ilginç şeyleri ise Atatürk’ün mezarının etrafında bulunan vazolar. “Atatürk vatan toprağında yatıyor” .Bu vazolarda ülkenin 81 ilinden , Ata’mızın Selanik’teki evinden, Kore’de bulunan Türk Şehitliğinden, Kıbrıs’tan ve Süleyman Şah’ın mezarından getirilen topraklar bulunuyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir