Bahçevanlık Eğitimi ve Bitki Bakımı

Bahçevanlık Eğitimi ve Bitki Bakımı

Bir çok makalemizde de bahsettiğimiz gibi bitkilerde insanlar gibi canlı varlıklar olduğundan bakıma ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bitki bakımı için bahçevanlık eğitimi şarttır. Çünkü profösyonel bitki bakımı doğru ürünün doğru zamanda, doğru dozda ve doğru yerden uygulaması ile yapılır.
Örnek vermemiz gerekirse hasta olan bir çocuğa yapılan ilaç tedavisinde; doğru ilacın saatinde, dozunda ve eczacının önerdiği kullanım şekli (katı veya sıvı) ile uygulamalısı gerekir ki pozitif bir sonuç alabilesiniz. İlacın üretimi sırasında yapılan denemeler sonucu hangi ilacın daha etkili, hangi zamanda daha etkili, hangi dozda daha etkili, hangi kullanım şekli ile (katı veya sıvı) daha etkili olduğu ortaya çıkar. Bu da yapılan denemler ile alınan sonuçların doktor veya eczacı adaylarına eğitim olarak verilmesi ile giderilir. Bitkilerde aynı hassasiyete sahip olduğu için bitki bakımı yapan kişilerin de bahçevalık eğitimi alarak uygulama yöntemlerini öğrenmesi gerekir.
Günümüz şartlarında insanlar bahçevanlık eğitimini almadan atadan kalma ve kulaktan dolma bitki bakımı yapmaktalar. Oysa Avrupa ülkeleri bu konuda Türkiye’ den çok ama çok ileride. Avrupa ülkelerinde bitki bakım işleri teknik olarak yapılmaktadır. Bitki bakımını teknik yaparsanız hem maliyetinizden kısmış olursunuz hem de bitkileriniz daha sağlıklı olur. Teknik bitki bakımının yolu da yine bahçevanlık eğitimi almaktan geçer.
Peki teknik bitki bakımı deyince aklınıza ne geliyor? Sağlıklı bir bitki bakımı yapmak istiyorsanız bitkinin ihtiyaç duyduğu su miktarı, ışık miktarı, ilaç miktarı, gübre miktarı vb. bilmeniz gerekmektedir. Bunların yolu da toprak analizi yaptırmaktan geçer. Toprak analizi sonucu ortaya çıkacak eksik veya fazla ihtiyaçlara göre bitki bakımınızı yapmalısınız. Aksi takdirde bunların eksiği de fazlası da zararlıdır. Bu nedenle hangi bitkinin ne kadar ışık, ne kadar su, ne kadar gübre, ne kadar ilaç vb. ihtiyacını ancak ve ancak bahçevanlık eğitimi alarak bilebilirsiniz. Bitkilerin bir çoğunun kuruyarak ölmesinin en büyük nedenlerinin başında aşırı sulama gelir. Bitkinin ne kadar su ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz.
Siz değerli bahçe sahipleri sağlıklı bir bahçe bakımı yapmak istiyorsanız siz veya bahçe personelinizi bahçevanlık eğitimi için biz bahçevanlar ekibi olarak davet ediyoruz. Bahçevanların uzman ziraat yüksek mühendisleri tarafından ister uygulamalı ister teorik bahçevanlık eğitimi alabilirsiniz. Binlerce TL paranızı bahçenizdeki sağlıksız bitkileri değiştirmeye harcayacağınıza çok az bir kısmını bahçevanlık eğitiminize ayırarak bu sorunu ortadan kaldırın. Bahçevanlık eğitimi sonucu;
Daha az iş gücü, daha az para, daha sağlıklı bitki…
Unutmayalım ki sağlıklı bitki demek sağlıklı insan demektir. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz ; www.bahcevanlar.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir