Bilgisayar Oyunlarının Gelişimi

Bilgisayar Oyunlarının Gelişimi

                Eskiden çocuklar günlerinin büyük bir çoğunluğunu sokakta geçirir ve türlü türlü oyunlar oynardı. Hepimiz oynamışızdır değil mi? Saklambaç, yakalambaç, yerden yüksek gibi oyunlar… Teknolojinin gelişmesi ve bununla paralel olarak da insanların yaşam tarzları ile düşünce yapılarının değişmesinden dolayı artık bu oyunlar yerini bilgisayar veya konsol oyunlarına bırakmış durumda.

Bilgisayar üreticilerinin çoğu, özellikle bilgisayar oyunları için tasarlanmış olan “canavar” olarak nitelendirilecek bilgisayarlarında kullandıkları son teknoloji ürünü donanımlar ile oyuncu kesime hitap etmeye çalışıyorlar. Ortalama bir oyuncu bilgisayarı 2000 – 3500 lira arasında alınabileceği düşünüldüğünde, bu pazarın ne kadar da geniş bir pazar olduğunu sanıyorum ki hayal edebiliriz.

Tabi bu bilgisayarın geliştirilmesinin asıl sebebi, oyun piyasasınındı gün geçtikçe kızışması. Zira son on yıl içerisindeki bilgisayar oyunlarının gelişimini göz önüne getirdiğimiz de, ne kadar da hızlı ilerlendiğini anlayabilirsiniz. Artık neredeyse canlı izlenimi veren animasyonlara ve grafiklere sahip olan oyunları çalıştırabilmek için de yukarıda bahsi geçen “canavar” bilgisayarlara sahip olmak gerekiyor.

Ancak bu “son teknoloji ürünü” oyunlar yerine, basit flash oyunlar, özellikle daha küçük yaşlardaki çocuklar için bana kalırsa daha iyi bir seçim olur. Nedenine gelince; çünkü şuan piyasada olan bir çok oyun hem küçük yaştaki çocukların zekalarının yetebileceği tarzda değil hem de çoğu şiddete özendirici bir takım içeriklere sahip.

Bunun yerine çocukların zekalarını geliştirebileceği; örneğin ameliyat oyunları ya da şiddet içerikli olmayan tamamen eğlence amaçlı olan oyunlara; örneğin araba oyunları küçük yaştaki çocuklar için özellikle tercih edilmelidir. Siz de bu tarz oyunlara ilgi duyuyorsanız; hem bu tarz oyunlara hem de aklınıza gelebilecek her türlü kategoriden oyun arşivine sahip olan http://www.oyuncesmesi.com adlı internet sitesini ziyaret ederek birbirinden güzel oyunları oynayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir