Bilgisayarlara Yeni Bir Tuş Ekleniyor; Cortana

Windows Phone’dan bildiğimiz Cortana ( sesli-sanal asistan tuşu ) artık bilgisayarlara da ekleniyor. Sesli komutlar ile bilgisayarınızın sanal asistanı olacak olan Cortana’nın bilgisayarlardaki ilk yapımcısı Toshiba markası gibi görünüyor. Toshiba sanal asistan Cortana için klavyenin sol üst köşesine bir tuş ekleyecek ve istediğiniz zaman o tuş ile sanal asistanınızı devreye sokarak sesli komut sistemi ile bilgisayarınızı yönlendirme imkanınız olacak. Toshiba’dan gelen bir açıklamada Cortana’nın sesli komutları daha iyi anlayabilmesi için bilgisayar üzerine güçlü mikrofonlar yerleştirileceği belirtildi. Bu açıklama doğrultusun ilk Cortana tuşlu bilgisayarın Toshiba olacağı belli gibi diyebiliriz.

Windows 10 ile çıkacak olan tüm bilgisayarlarda bu tuşun olacağı belirtilirken tuşun biraz sorunlu olabileceği de açıklandı. Sorun ise sanal asistanın arka planda beklemede olduğu zaman algılayamayacağı. Daha sağlıklı bir etki istiyorsanız asistana ihtiyacınız olduğunda tuşa basmanız gerekecek.

Henüz yapım ve düzenleme aşamasında olan bu sistem çok yakında yeni bilgisayarlar ile piyasaya sürülecek. Bakalım sanal asistanımızın bizlere ne gibi faydaları olacak. Yeni gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir