Blackberry, Telefon Bölümünü Kapattı

Bir dönem BİP özelliğiyle kendinden oldukça fazla söz ettiren Blackberry artık telefon ve tablet üretmeyeceğini bildirdi. Blackberry bir donanım firması olmaktansa yazılım firması olma yolunda ilerlemeyi hedefliyor. Yazılım firması olmak için ve donanımdan yazılıma geçiş için donanım üretimine tamamen nokta koyan firma donanım geliştirme işlerini ortak olduğu firmalardan birine yaptırmayı düşünüyor.

Blackberry’nin satışlarının azalması ve şirketin telefon ve tablet sektöründe barınamamasının nedeninin Iphone ve diğer akıllı telefonlara adapte olmamakta ısrarcı olmasıyla başladı. Firmanın hala kullanıcıları vardı fakat atılan yanlış adımlar firmanın çöküşünü hazırladı.

Blckberry hala tuşlu telefonların dikkat çekeceğini ve bir kullanıcı kitlesine sahip olacağını düşünüyordu. Fakat insanlar tuşlu telefon devrini  çoktan kapatmıştı. Android telefon sektörüne ilk başta Priv isminde bir telefonla girdi. Aslında başlangıç için Priv hiç fena bir telefon sayılmazdı fakat fiyatının 700 Dolar olmasından dolayı pek ilgi görmedi.

Blackberry en son başka bir firmadan lisanslanmış DTEK 50’yi piyasaya sürdü. Firma ilerde piyasaya telefon sürerse yine bu şekilde farklı firmalardan lisanslanmış telefonlar sürecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir