Bu e-mail’i sakın açmayın!

Bu e-mail’i sakın ama sakın açmayın!

Türkiye bilgisayar kullanıcılarını korkutan açıklama Denizli’den geldi. Siber Suçlar Bürosu’nun, Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinden yaptığı uyarıya göre gelen bir fatura maili ile bütün şifreler ele geçirildikten sonra şifrelerin iade edilmesi için para talep ediliyor. Öncesinden tedbir alarak bilgisayarlarını bu virüse karşı güven altına alınmasını da ayrıca kaydeden yetkililerden virüsün nereden geldiğine ilişkin henüz bir açıklama yapmadılar.

Son günlerde, birçok ev ve işyerine giden bu e-mail sebebiyle yakın bir zamanda telefondan ya da yine aynı şekilde mail üzerinden para talep edilmesi bekleniyor. Verilen bilgilerin detayında, kullanılan yöntem bir GSM faturasına ait ödeme bilgilerinin yer aldığı fatura detayları ile alakalı olarak kullanılıyor. Buna göre gelen maili açmak için verilen linke tıkladığınızda, GSM operatörüne aitmiş gibi görünen bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz.

Bundan sonrasında ise olan oluyor. Kullanıcı şifrelerinizin tamamını ele geçiren şebeke, iade edilmesi için sizden bir para talep ediyor. Yapılan uyarının devamında, bu tür olaylara denk gelmemek için nereden gelindiği belli olmayan e-maillerin açılmaması öneriliyor. Acil bir durumda ise yapacağınız tek şey karakola giderek suç duyurusunda bulunmak oluyor.