Bu Teknoloji “Gol mü ?” Tartışmasını Ortadan Kaldıracak Gibi

Futbolda her zaman tartışma çıkaran ve hakemlerimizin görmesinin zor olduğu top gol çizgisini geçti mi geçmedi mi tartışması tarih olacak gibi. Euro2012’de Ukrayna’nın kaderini etkileyen İngiltere maçında ki o gol çizgiyi geçti mi pozisyonunu hepimiz hatırlıyoruz. Bunun bizim ülkemizin maçında olduğunu düşünelim. İsyan eder küplere bineriz. Ama bu teknoloji işe yarayacaktır umarım..Ayrıntılarını araştırma yaptığım bi siteden aktarayım istedim.Sistemin ayrıntıları haberin devamında.. 

 Sistem kale direklerine yerleştirilen sensör ve çipli toptan oluşuyor.

IFAB’ın(Internacional Football Association Board) Hawk-Eye ve GoalRef olmak üzere iki teknolojiye onay verdiği ve bu iki firmanın teknolojilerini geçerli kılabilmek için şimdi UEFA’ya başvurmaları gerektiği belirtildi. Eğer bir aksilik çıkmazsa teknolojinin ilk defa FIFA Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda denenmesi bekleniyor.

Sistemin nasıl işlediği sorusuna gelirsek. 6 ila 8 arasında değişen kameralar top kaleye yaklaştığı andan itibaren saniyede 500 karefotoğraf çekerek topun çizgiyi geçip geçmediğini hızlı bir şekilde tarıyor. Gol olursa hakeme sinyal veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir