Cep telefonuna şartlı olarak taksit yasağı kalkıyor

2014 yılında yürürlüğe giren yasaya göre artık insanlar kredi kartlarıyla taksitli telefon alamıyorlardı. Bu yasadan son bazı satıcılar farklı yöntemlerle kredi kartına telefon satışına devam etmişlerdi. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı ise telefon faturası üzerine taksitle telefon almaktı fakat yüksek faiz oranları olduğu için çok fazla tepki geliyordu. Bunun üzerine bu yasağın kalkası için çalışmalar başlatıldı.

Son zamanlarda ise bu taksit yasağının kalkacağı haberleri vardı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, yaptığı bir açıklamada taksit yasağının sadece yerli üreticilerin ürettiği telefonlara kalkacağını yabancı üreticilerin ürettiği telefonlarda taksit yasağının devam edeceğini söyledi.

Taksitle telefon alımında yapılan düzenlemelere göre yerli akıllı telefonları 12 aya varan taksitlerle almak mümkün. Bu tasarı sayesinde yerli akıllı telefonların satışında artış olacağı düşünülüyor. İnsanlar fatura üzerine uzun vadelere yayılan ve yüksek faiz oranıyla satılan telefonların yerine yerli akıllı telefonları tercih edeceği beklenilmekte. Taksit yasağı HTC, Samsung, Apple, LG ve Lenova gibi yabancı üreticelerin telefonlarında devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir