Çölün Ortasındaki Sahra Dubai

Birleşik Arap Emirliklerine bağlı 7 emirlikten biri olan Dubai emirliği son 15 yılda modern anlamda şehirleşerek dünyanın sayılı şehirleri ile yarışır hale gelmiştir. Gelir kaynağı petrol olan Birleşik Arap Emirliği’nin en gözde, en modern, turistik ve finans merkezi Dubai’dir. O kadar çok para girişi var ki ülkeye, halktan hiç vergi alınmıyor ve eğer orada bir Dubai vatandaşı ile evlenirseniz, devlet size 1 milyon dirhem para ödüyor. Zenginlik ve ferah içerisinde bir yaşam sürüyor halkı. Masallar gerçek mi diye sorsanız Dubai de gerçek derdim.

Peki bu dillere destan ülkeye nasıl gideriz. İstanbul’dan uçakla 4,5 saatlik bir uçuş sonrası ordasınız. Dubai’ye tarifeli seferi bulunan pek çok havayolu şirketi var. İstanbul – Dubai uçak biletinizi  online satış yapan  web siteleri üzerinden de rahatlıkla alabilirsiniz.Birleşik Arap Emirliklerine giderken vize gerekiyor ancak vize işleminizi konsolosluğa gitmeden online olarak internet üzerinden halledebiliyorsunuz.  Gerekli belgeleri sisteme yüklemeniz yeterli. Mail adresinize vizeniz geliyor. Size çıktı alıp onu göstermek kalıyor.

Dubai’ye giderken yanınıza dolar alın. Doları orada rahatlıkla dirheme çevirebiliyorsunuz. Dubai’de saati hesaplarken Türkiye’den iki saat ileride olmasını göz önüne alınız.

Dubai’de neredeyse herkes İngilizce dilini kullanıyor. Bütün levhalar İngilizce ve Arapça. Oraya tatile gidecekseniz kış ve bahar ayları sizin için ideal. Kışın denize rahatlıkla girebilir, güneşlenebilirsiniz. Kısa kollu kıyafetlerle kışın ortasında yazı yaşayabilirsiniz.

Hazır yılbaşı geliyorken en uygun alternatif Dubai gibi görünüyor. Bu sene yeni yıla karla kışla değil de sımsıcak bir gecede girmeye ne dersiniz? Alışveriş merkezleri hafta tatili bile olsa açık. Rahatlıkla alışverişlerinizi yapabilirsiniz.  Dubai için oteller kenti diyebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından turist çektiği için her adım başı bir otele rastlamanız mümkün. Dünyanın yedi yıldızlı ilk oteli olan Burj Al Arab. Dünyanın en yüksek binası kabul edilen Burj Khalifa ve dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall’ın içerisinde bulunan akvaryumu mutlaka görmeniz gerekiyor. Bu alışveriş merkezinde Paris Milano ve Londra’ya gitmeden bütün ünlü mağazaları bulabilmek mümkün. Akşam saat 6 da başlayan fıskiye şovunu görmenizi tavsiye ederim. Su müzikle ve ışıkla vals yaparken siz kendinizden geçiyorsunuz. Kum ve kaya taşıyarak denizin ortasına yaptıkları palmiye şeklindeki ada sizi oldukça şaşırtacaktır.Dubai’ye gitmişken çöl safarisine katılmayı ihmal etmeyin. Bunun için turlar düzenlemişler.

Gelelim mutfağına; her ülkenin mutfağını rahatlıkla Dubai de bulabilirsiniz. Birçok ülkenin ünlü restoranlarının zincir mağazaları burada yerlerini almış. Gece kulüpleri eğlence merkezleri yemeler içmeler. Rüyaların kenti burası. Hadi artık bavullarımızı hazırlayıp güzel bir uçuş keyfi ile bu ülkeye gidelim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir