Deprem Öncesinde Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Deprem Öncesinde Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Türkiye’nin deprem kuşağında yer alıyor olması haliyle deprem hakkında bilinçlenme sorumluluğumuzu da beraberinde getiriyor. Dakikalar içinde yaşanan bu doğal afet her ne kadar yıkıcı etkiler doğursa da evimizde ya da iş yerimizde alacağımız önlemlerle bu etkileri azaltmamız da mümkün. Bu önlemler arasında belki de en gerekli olanı ise deprem çantası hazırlamak olarak belirtilebilir.

Yaşam alanlarımızda olası felaket durumlarına karşı hazırlayacağımız deprem çantası hem bizim hem de sevdiklerimizin zarar görmesini büyük oranda engelleyecektir.. Peki deprem çantası nasıl hazırlanır? Deprem çantasında kesinlikle olması gerekenler nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Deprem çantası, deprem anında ve sonrasında sorun yaşamanızı engelleyecek materyallerle dolu olması gerekir. Ancak bu durum deprem çantanızın aşırı ağır olmasını ya da gereksiz bir çok eşya barındırmasını da ifade etmez. Su, temel besin, ilaç, bir miktar para, el feneri, ayakkabı, battaniye, yedek pil ya da çakmak gibi deprem çantanızda kesinlikle olması gereken malzemeler hem sizin hem de sevdiklerinizi deprem anında ve sonrasında yaşanacak kaos ortamından koruyacaktır. Elbette bu malzemelerin miktarını ayarlarken evinizde yaşayan kişi sayısını dikkate almanız gerekir. Ancak hesaplama yaparken deprem çantanızın aşırı ağır olmamasına da dikkat etmelisiniz. Bunun yanında deprem hazırlığı yaparken besin ya da ilaç gibi son kullanma tarihi geçebilen malzemeleri düzenli aralıklarla kontrol etmeniz ve değiştirmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Deprem çantanızda kesinlikle bulunması gereken eşyalardan biri de kıymetli evrakların bulunduğu bir dosyadır. Su geçirmez bir dosya içine koyduğunuz tapu, kimlik, ulaşabileceğiniz yakınlarınızın iletişim bilgileri ve önemli belgelerin fotokopileri gibi evraklar deprem sonrasında da sıkıntı yaşamanızı engelleyecek ve sizi daha güvende hissedecektir. Kendinizi ve sevdiklerinizi güvende hissettirmenin bir diğer yolu da Dask yani zorunlu deprem sigortası yaptırmaktır. Deprem anında evinizin gördüğü hasarı karşılayan zorunlu deprem sigortası deprem sonrasında maddi manevi zarara uğramanızı da önleyecektir. Ne zaman yaşanacağı belli olmayan bir doğal afet karşısında gerekli tüm önlemleri ve eğitimleri almanın hayatınızın seyrini nasıl değiştirebileceğini unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir