Dersanecilik Tarih Oluyor

Ülkemizde çok yaygınlaşmış olan ve her ilçede en az 3-4 tane bulunan dersane sistemi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada kaldırılacağı öne sürüldü. Popüler olan bu dersane sistemi kaldırılınca onların yerine büyük ihtimal farklı tiplerde sistemler uygulanacak gibi. Sayıları oldukça fazla olan dersaneler bir söylentiye göre birleştirilip özel okul yapılacak. Ne kadar doğru bilemiyoruz. Ama dersane sistemi kaldırılırsa büyük bir değişiklik olacak gibi. Başbakan ayrıca verdiği tarihe göre 2013-2014 sezonuna dersane sistemini kaldırmış olarak girileceğini belirtti.

Devlette çalışamayan öğretmenlerimizin dersane öğretmenliği yaptığını ve sayılarının oldukça yüksek olduğunu biliyoruz. Öğrenci bir şekilde kendi halledebilir bu eksikliği fakat öğretmenler için bir çözüm bulunmalı kanısındayım.

Ayrıca Erdoğan; “Eğitim öğretime hizmet verecekseniz, okullaşın, okullar kurun. Biz de sizden hizmet alımı yapalım ve sizin sınıflarınızı öğrencilerimizle biz dolduralım. Bedeli neyse biz verelim. Sizi açıkta bırakacak değiliz. Biz yatırımdan kurtulmuş oluruz, siz de hizmetinize aynen devam edersiniz. Bakıyorsunuz bu güzel bir teklif demiyorlar. Niye. Öbür taraf çok daha tatlı da onun için. Orada adeta merdiven altı hizmet var, diğerinde ciddi bir kurumsallaşma olacak da onun için. Bunun adımını atacağız ve er geç 2013-2014’e de biz o sistemle birlikte girmiş olacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir