Diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

İlkokulda sınıf öğretmenin uygulamalı olarak gösterdiği diş fırçalama tekniği ile doğru olarak temizlemeye başladığınız dişleriniz yaşınız ilerledikçe maalesef dolgu ve diğer işlemlere maruz kalmaktadır. Günde en az iki defa ağız sağlığının korunması için fırçalanması gereken dişleriniz ne kadar doğru bir şekilde temizlenir ise o kadar sağlıklı olur. Yediğiniz besinlerden kaynaklanan diş sarılığı, sizin salgıladığınız ağız suyundan da kaynaklanmaktadır. Bu durumda beyazlaması için fırçaladığınız dişlerinizde dış etkenlerden kaynaklanmayan bu sarılığı gideremezsiniz. Yemeklerden sonra ağızda kalan yemek birikintilerinin oluşturduğu bakterilerin temizlenmesi için yumuşak bir diş fırçası ile diş enine doğru yuvarlak ve ileri geri hareketler ile fırçalanmalıdır. Diş fırçalanırken dil temizliği de ihmal edilmemelidir. Diş etindeki kanamalar damarlarda kan dolaşımı sağlayamadığı için kaynaklandığından diş fırçalamanın önemi burada da görülmektedir. Diş etlerini de fırçalayarak bu kanamaları ortadan kaldırmak mümkündür.

Diş fırçalama

Tüm gece uyuduğunuz için kapalı olan ağzınız milyonlarca bakteri üretir. Bu bakteriler temizlenmediği sürece çürüklere bu çürükler de ağrılara neden olarak hayatınızı kabusa dönüştürebilir. Fırçalanmayan ve iyi temizlenmeyen dişlerde hızla yayılan bakteriler ağız içinde yaralara neden olur. Yaşam boyu kullanacağınız dişlerinizi erken yaşta kaybetmemek için önceliğiniz diş fırçalama alışkanlığınız olmalıdır. Uzun süre fırçalamadığınız dişleriniz rahatsız edici ağız kokusuna neden olur. Bakımsız kalan dişler sağlıksız bir ağız demektir.

Diş fırçalarken alacağınız ürünlerin de diş hekimi tavsiyesi ile almanız diş sağlığınız için büyük önem taşır. Her diş macunu ve fırça her kişi için en iyisi değildir. Sağlık Bakanlığı’nın da Türk Diş Hekimleri Birliği ile diş fırçalamanın önemini vurgulayan birçok afişi diş hastanelerinde, diş hekimlerinde ve kamusal alanlarda görülmektedir.

Bu yazıda diş hastanesi http://www.dishastanesi.co/ sitesinden yararlanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir