Dünya İnternet hızında Türkiye kaçıncı sırada?

Dünya İnternet hızında Türkiye kaçıncı sırada?

Bundan on yıl öncesinde teknoloji dünyasını düşünüp, internet hızından söz edilirken, belki de çok komik hız limitlerinden bahsediyorduk. 512 Mbps hızlardan başlayan internet hızı, bir süre sonra 1024 Mbps hızında sunulduğunda, kullanıcıların çok müthiş bir hız kullandıkları hissi uyanmıştı.

Ancak yine de ifade etmek gerekiyor ki 2048 Mbps kullandığımız dönemlerde bile Avrupa’da bazı ülkeler, bu hızın 3 katı daha yüksek hızla hizmet alabiliyorlardı. Yapılan araştırma ve incelemelere göre ülkemizin internet hızı konusunda büyük adımlar attığı anlaşılıyor.

Özel bir firmanın yaptığı araştırmaya göre, şuan itibariyle dünya genelinde kullanılan internet hızı 3,9 Mbps olarak belirleniyor. Ülke dağılımlarına göz atıldığında en büyük hızın sahibi Asya ülkeleri olarak görülüyor. Yine bu durumda bir sene içinde büyük bir mesafe kat eden Güney Kore %14 lük bir artışla, en hızlı internete bağlanan ülke olarak karşımıza çıkıyor.

23,6 Mbps hız ile internete bağlanan ülkeyi takip eden ülkeler yine Asya ülkeleri olarak görülüyor. Bu durumda Türkiye’nin hızının nerede olduğunu söylemek gerekiyorsa, 5 Mbps hız ile 49. Sıralara kadar inmemiz gerektiğini söylemek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir