Ev Kadınlarının Yardımcısı Robot Ada

Ev Kadınlarının Yardımcısı Robot Ada

Konya’da ülkemizin ilk insansı robotunu üreten yazılım firması bu sefer kadınların hayatını kolaylaştıracak robot “Ada”yı üretti. Robot Ada kadınlar ev işi yaparken en büyük yardımcıları olacak.

2011 yılında Türkiye’nin ilk insansı robotunu üreten firma Akıncı-1 ismini verdikleri bu robottan sonra Ada ismini verdikleri ikinci bir robot üretti. Ada, yemek yapabiliyor, kahve yapabiliyor, buzdolabı programlayabiliyor ve bulaşık yıkayabiliyor.

ROBOTLAR İNSANLARA HİZMET EDİLECEK ALANLARDA KULLANILIYOR

Robotun üreticisi olan Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın robot hakkında yaptığı açıklamada, firmayı 1995 yılında kurduklarını ve o zamandan beri vizyonlarının hep robot üretimi olduğunu belirtti.

Özgür Akın yaptığı açıklamasında, ürettikleri robotları endüstriyel alanlar yerine insanlara yardım edecek alanlarda ürettiklerini, bu robotlar için onlara çok fazla fikir geldiğini ve aldıkları geri dönüşlerden en ilgincini bir ev hanımının yaptığını belirtti.

Özgür Akın’a gelen mesajlarda ev hanımları kendileri için de bir robotun üretilip üretilmeyeceğini soruyormuş. Bu yüzden Akın, bir ev hanımı kadar olmasa da ev hanımlarının hayatını kolaylaştıracak robot Ada’yı ürettiklerini belirtti.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir