Facebook Açığını Buldu Ödülü Kaptı

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal ağlardan birisi olan Facebok’un 10 saniye içinde hacklenebileceği öğrenildi. Arun S Kumar isimli üniversite öğrencisi Facebook’ta hesap ele geçirilmesine sebep olan bir açık buldu. Bu açığı bulmasının üzerine Facebook öğrenciye 16 bin Dolar ödül verdi.

Facebook’da ki açıklık ise Business Manager da bulunuyor. bu açıklık BugCrowd aracılığıyla Ağustos ayının sonlarında bildirilmişti. Şuanda ise bu açıklık onarılmış durumda. Facebook kullanıcılarının hesaplarının çalınmasından korkmasına artık gerek yok. Arun S Kumar bulunan açıklık sayesinde sadece iki tane Facebook iş hesabıyla istediği herhangi bir Facebook sayfasını yönetebiliyordu. Kumar’ın yaptığı açıklamaya göre bir sayfayı ele geçirmek 10 saniyeden daha kısa bir süre sürmekteydi.

Eğer bu açık kapatılmasaydı Facebook’un en büyük sayfaları arasında yer alan Obama, Bill Gates, Narendra Mod gibi büyük sayfalar çalınabilirdi veya kapatılabilirdi. Buda büyük problem oluşmasına sebep olurdu.

Facebook Kumar’ın bulduğu bu açıklığa karşılık olarak verdiği ücreti Kumar’ın bulduğu açıklığa benzer fakat aynı olmayan ve Kumar’ın raporlamadığı bir açıklık daha bulunduğu için 16 Eylül tarihinde artırarak 16 bin dolara yükseltti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir