Facebook’tan Büyük Özür

Facebook’tan Büyük Özür

2014 yılının son günlerinde Facebook’un hazırladığı ‘Harika Bir Yıldı’ albümünde, kişilerin hesaplarında ki fotoğrafların bazılarının alınması ile geçen güzel bir yılın anımsatılması amaçlanmıştır. Facebook’un rastgele seçtiği fotoğraflardan yapılan bu uygulama, bazıları için olumsuz yönde etkilerde bulunmuştur.

Pek çok kişinin, 2014 yılında sadece güzel şeyler yaşamadığı belirtilmektedir. Birçok kişi en yakınlarını kaybetmiş, işsiz kalmış ve sıkıntılı dönemler yaşamıştır. Bu gibi durumları hatırlamak istemeyenlerin, karşısına ‘Harika Bir Yıldı’ diyerek albüm çıkması hiçte hoş olmamıştır.

Bu fotoğrafları facebook hazırlamakta, fakat kişinin onaylaması ile hesabında paylaşılması söz konusudur. Durum her ne kadar bu şekilde olsa da, yaşanan kötü olayların ve unutulması istenen anıların yeniden hatırlatıldığı için uygun olmamıştır.

Bu albüm altında, ölen kızının resimlerini ‘Harika bir sene oldu, bir parçası olduğun için teşekkür ederiz’ şeklinde gören Eric Meyer büyük bir üzüntüye uğramış ve kişisel bloğunda bu durum hakkında Facebook’un yaptığı hatayı belirtmiştir. Bunun üzerinde Facebook hatasının farkına vararak bu uygulama için özür dilemiştir.

Bu uygulama her ne kadar art niyetli yapılmasa ve pek çok kişiyi rahatsız etmese de, bu gibi olayları yaşayanların sayısı da oldukça fazladır. Bu konudaki hassasiyeti anlayan Facebook hatasına karşılık büyük bir geri adım atarak yapılması gerekeni yapmış ve daha iyilerini yapacağını belirtmiştir. Bu gibi olumsuzluklar ile bir daha karşı karşıya kalmamak için Facebook’un daha titiz davranacağı görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir