Friv-Kafa Topu

Dünya da futbolun beşiğinin İngiltere olduğu söylense de Türkiye de futbol on dokuzuncu yılın başlarında oynanmaya başladı ve her gelen yeni yüz yıl onun gelişmesine katkı sağladı. Futboldan esinlenip düzenlenen futbol oyunları ile iki binli yıllarda tanıştık. Futbol oyunlar ve diğer oyunlar ilk defa Atariler aracılığıyla bizim hayatımıza girdiler. Hayatımıza girip bizi eve bağlamalarının yanında playstationlarla hayatlarına yön buldular.

Sonra onlardan vazgeçemez olduk ve evimizin, hayatımızın vazgeçilmezi olan bilgisayar da basit oyunlar kurulmaya başlandı. Play Stationlarımız da futbol oyunlarıyla karşılaştığımızda kendimizi Şampiyonlar liginin merkezinde zannettik. İşte friv oyunun temelinde de bu futbol oyunları yatmaktadır. Yalnız onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği futbolun sadece kafa vuruşlarının temel alınmış olmasıdır. Bu oyunda Saffet’ in Hakan Şükür’ün kafa gollerini aratmayacak goller atabilirsiniz. Bu oyunda maçlar teke tek oynanıyor yani kocaman bir stat yirmi iki tane adam tek topun arkasından koşmuyor. Bu oyunda kocaman kafalı adamlar birbirlerini out etmeye çalışıyorlar. Oyun iki veya tek kişilik oynanabilir. Oyunu başlatmak için boşluk tuşunu kullanmalısınız. Ardından yön tuşlarıyla oyunun kontrolünü ele geçirerek eğlence dolu dakikalara başlamış bulunursunuz. Yanında biraz da streste yok değil tabii ki. Oyunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta oyunda sadece kafanızı kullanabilir olmanızdır. Eğer topun üzerinden zıplayıp onu geçerseniz geriye dönüşü yok, golü yemişsiniz demektir. Bunun golü yememek için hem çabuk davranmalısınız hem de hangi tuşa bastığınıza çok dikkat etmeniz gerekir. Bunun dışında oyunda sadece yukarıdan gelen toplara değil yerden gelen toplara da eğilerek karşılık verebilirsiniz. Yukarıdan gelen toplara da zıplayarak karşılık vermelisiniz ancak yukarıdaki tehlikeyi hiçbir zaman aklınızdan çıkarmadan. Sınavlarınızın bitiminde, iş çıkışınızda ya da çocuklarınıza vereceğiniz ödülde vazgeçilmez bir oyun önerisidir. İçerisinde vahşet içermemesinden dolayı çocuklarınızın korkmasına sebep olmayacaktır. Hatta karşıdakini yenmek için gerekli hırsı aşıladığı için istenileni kazanmak için çocuğunuzun sarf etmesi gereken çabayı anlamasına yardımcı olacaktır. Bunun dışında çocuklarınızın veya kendinizin boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz zararsız hatta bir yöne yararlı bir aktivite olacaktır. Şöyle ki çocuğunuz sokakta kiminle oynuyor, nereye gitti, kim benim çocuğuma zarar verir diye düşünme olasılığınız ortadan kalkacaktır.

Kafa topu oyununun birinci serisinin tutulmasından dolayı ikinci serisi de çıkmış bulunmaktadır. Artık oyunlar da filmler gibi seriler halinde yayınlanmaya başladı. Seriler geliştikçe oyunlarda gelişmektedir. Oyuncular değişmekte, oyuncuların kafayla vurma yöntemleri değişmekte vs.. Bu noktada oyunlar çocukları eskisinden çok daha fazla eğlendirmektedir. Oyunun ikinci serisinde ki değişikliklerden bir diğeri de tuşların kullanımı olmuştur. Oyun yön tuşlarından ziyade W,A,S,D tuşlarıyla oynanmaya başlamıştır. Oyunun tuşlarının değiştirilmesi noktasında çocukların mutlulukları yarıda kesilmiştir. Çünkü çocuklarda hatta büyük bireylerde yerleştirilmiş alışkanlıklardan vazgeçilmeleri istenmektedir. Ancak çocuklar değişikliklere çok az direnç gösterse de bu direnç büyüklerde çok daha fazladır. Bunun neticesinde çok küçük bir değişiklik gibi görünen tuş değişikliği kullanıcı için zorluk çıkarmıştır. Oyun bunun telafisini ise ikinci serinin ardından gelen üçüncü, dördüncü, beşinci hatta altıncı serilerde telafi etmeye çalışmıştır. Oyun genel itibariyle futbola benzese de ikisi arasında çok büyük farklılıklar mevcuttur. Hatta oyun futbolun bir kesitinin alınıp derinleştirilmesinden elde edilmiştir bile denilebilir. Sonuç olarak oyunumuz her yaştan kesime hitap etmektedir. Büyüklerin boş vakitlerini değerlendirebilecekleri küçüklerin boş vakitlerini değerlendirirken beyinlerini çalıştırmayı da öğrendikleri aynı zamanda çocuklara başarı için kazanmak için ne kadar çalışılması gerektiğini gösteren bir oyundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir