Google Balonlar Aracılığıyla Bedava İnternet Dağıtacak

Google’dan Ücretsiz İnternet İçin Dev Adım

Teknoloji devi Google, son projesi ile internetin ulaşmadığı bölgelere ücretsiz internet gönderecek. Üstelik bu hizmeti ücretsiz olarak gerçekleştirecek.

Google, bedava internet için ağ sinyalleri yayma özelliğine sahip olan dev balonlarını kullanacak.Uzun süre havada kalmasına engel olan hava akımları problemini makine öğrenme algoritmalarıyla çözdüğünü açıkladı. Bu problemin çözülmesiyle beraber Google internet bağlantısının ulaşamadığı yerlere ücretsiz olarak internet sunabilecek.

Google, coğrafi olarak zor bir konumda olan kişiler için bu projesini geliştirecek. Proje ile internet sunmayı amaçlamak için geliştirdiği projesinde önemli bir adım attı. Projenin çalışma ekibi olan Google X’e bağlı Project Leon, makine öğrenme algoritması sayesinde ağ balonlarının hareketlerini belirleyen hava akımlarını önceden tahmin edebildiklerini belirtti. Ekip yaptığı açıklamasına tüm gezegeni balonlarla kuşatmak yerine sadece belirli bölgelere bu hizmeti sunacaklarını bildirdi.

Google Balonlarla Ücretsiz İnterneti Sunacak

Ekip yaptığı açıklamasında az sayıda balonun belirli bir bölgede toplanmasının projenin maliyetini büyük ölçüde düşüreceğini vurgularken Google X’in direktörü Astro Teller, artık yüzlerce balon kullanmak yerine bir bölgede 10, 20 veya 30 balonla ücretsiz internet hizmeti sağlayabileceklerini belirtti. Google’ın balonları yerin yaklaşık 18 bin metre yukarısında stratosferde yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.