Google’dan Youtube’a yatırım

Google geçtiğimiz günlerde Youtube’u hedef alan önemli bir yatırım yaptı.

Google yaptığı duyuruda Youtube için FameBit’i satın aldığını bildirdi. FameBit kısaca markalı içerikler için pazarlama platformu olarak tanımlanıyor.

Youtube kanalları uzun süredir sadece alınan reklamlardan değil, kanalın izleyicileriyle iletişime geçmek isteyen markalarla beraber kurdukları ortaklık ile de para kazanıyor. Famebit ile beraberde google bu reklamları ve ortaklıkları daha sağlam hala getirmeyi hedefliyor. fameBit sayesinde içerik üreticileri sponsor alırken veya reklam verdikleri zaman daha güvende olacaklar. Aynı zamanda FameBit’in gelmesiyle gerçekleşecek yeni düzende Google, Youtube üzerinde kurduğu ekonomi kontrolünü de arttırmış olacak.

Google açıklamasında, içerik üreticilerinin her zaman yayınlanacak reklamları seçme hakkına sahip olacağını,  hatta sunulacak olan yeni hizmetin sayesinde eski tercihlerden daha fazla tercih seçme hakkına sahip olacağını belirtti. Aynı zamanda Google, içerik üreticilerini FameBit sayesinde markalarla direkt ilişki içerisinde olmaları ve sponsorluk ortaklıklarında bir sorun yaşamayacaklarını ümit etti.

FameBit’in Youtube üzerindeki etkilerini gelecek dönemlerde daha net göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir