Gümrüksüz alışveriş limiti değişti!

Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliği kapsamında en çok beklenen değişiklik Amazon’un artık Türkiye’ye resmi destek vermesinden sonra gümrüksüz alışveriş limitinin artıp artmayacağıydı. Fakat alınan kararlar bunun tam tersi yönünde oldu ve gümrüksüz alışveriş limitinde 75 Euro olan alt limit daha alta çekildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ekonomi Bankası işbirliği ile beraber organize edilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları Ankara Konferansı sonrasında konu ile ilgili bir açıklama yaparak gümrüksüz alışveriş alt limitinin 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürüleceğini ve bunun çok yakında resmi gazetede yayınlanacağını duyurdu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfekçi’nin gümrük alt limitinin değiştirilme sebebini, 75 Euro olan gümrük alt limitinin haksız rekabete yol açması olarak gösterdi. Aynı zamanda Tüfenkçi, Türkiye’den yurtdışına e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlerin gümrük muafiyet oranlarının çok yüksek olduğunu ve bunun önerisini Bakanlar Kurulu’na götürdüklerini, Bakanlar Kurulu’nun da onaylamasıyla beraber limitin 30 Euro’ya kadar düşürdüklerini ve bunu yakında resmi gazetede açıklayacaklarını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir