Güneş Yanıkları İçin Neler Yapabiliriz ?

Evet yaz geldi deniz sezonu açıldı. Ve güneşin, sıcağın yanında getirdiği sorunlarda baş göstermeye başladı. Özellikle güneş yanıkları problemi oldukça artmaya başladı. Kendimden örnek vermek gerekirse ben yanmam bana bişey olmaz dediğimin 2.günü sırtım alevler içinde yanıyor 🙂 Güneş kremsiz asla denemeyin deneyince kötü oluyormuş bunu anladım. Peki güneş yanıkları için neler yapabiliriz ? Kendimde olduğu için araştırma imkanı buldum ve benim gibi güneş zedeliler için bu yazıyı yazmak istedim. 

Eğer yanık normal derecede ise doktora gitmenize gerek yok. Ama su toplamış veya yara olmuş ise bu yazacaklarımın hiçbirini denemeden doktora gidin. Çünkü bu yazımız orta derecede yanmış yanıkları için.

İlk çözüm ev koşullarında yanan bölgeye ince bir yoğurt tabakası sürmek. Yoğurt hem yanan kısmı nemlendirecek hem de acınızı dindirecektir.

Yoğurt sürmek istemiyorsanız yerine zeytinyağıda sürebilirsiniz. Zeytinyağıda hem nemlendirip hem de acınızı azaltacaktır. Son ve en etkili çözüm ise Aloe Vera kremleri ya da bitkisi. Oturduğum yerde bitkisini bulduğum için kremlerine ihtiyaç duymadım ve gece yatmadan önce sürdüm. Sabah kalktığım zaman o kadar rahatlamış ve azalmıştı ki çözümün en kısa yolu bu olsa gerek dedim.  Bitkisini bulmak zor olduğu için bir eczaneden kremini alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir