Her Yönetici Lider midir ?

Her Yönetici Lider midir ?

Bir iş yerinde ya da bir grupta ya da bir takım da çok fazlaca duyduğumuz iki terim, “lider ve müdür “ terimleridir. Aslında yabancı olmasa da, sürekli duyduğumuz kelimeler olsa da lider ile müdür arasındaki fark epeyce büyüktür. Bir işi tamamen yöneten, kuran, iş disiplinini sağlayan, gelişmeleri ve detayları hakkında net bilgilere sahip olan kişi liderdir.

Yani işin sahibi, bir anlama işin hâkimidir. Ancak müdür böyle değildir. Müdür, lider tarafından gerçekleştirilen işleri yönetme, gerekli konularda yardım etme ve alt tabandaki insanların üzerinde durmak ile mükelleftir. Yani bir nevi liderin altıdır. Lider ile müdür arasındaki farka açıklık getirmek amacıyla bir örnek vermek en güzeli olacaktır.

Lider bir işin tamamen yapılmasını sağlayan, işin inceliklerini bilen ve hazırlama aşamasında ciddi anlamda emek sarf eden kişidir. Yani bir takım düşündüğünüzde takımın ruhunun canlı tutulması için bir lidere mutlaka ihtiyaç duyulur. Ancak müdür böyle değildir. Müdür, tamamen gözeticilik yaparak takım üzerindeki hakları ve takım çalışmasının verilen direktifler eşliğinde yönetmesi görevi ile yükümlüdür. Lider ile müdür arasındaki farkı detaylıca araştırarak konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.

One thought on “Her Yönetici Lider midir ?”

  1. Pingback: CEO Olmak mı İstiyorsun ? | Güncel Olaylar, Karikatür, Eğlence, Haber Her Şey Burda
  2. Trackback: CEO Olmak mı İstiyorsun ? | Güncel Olaylar, Karikatür, Eğlence, Haber Her Şey Burda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.