Herkes Facebook İçin Bedava Çalışıyor

Herkes Facebook İçin Bedava Çalışıyor

Facebook dünyanın en fazla üyesine sahip olan sosyal medya ağlarından birisidir. Şirketin bu kadar üyenin verileriyle neler yaptığı ise büyük bir merak konusu. Vladan Joler ve arkadaşları da bu sorunun cevabını merak ederek dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Facebook hakkında bilinmeyenleri araştırmaya koyuldu.

Vladan’ın araştırmalarına göre şirketin 2 milyar kullanıcısı var ve 2016 yılı içerisindeki cirosu 27 milyar dolar değerindeydi. Şirketin bu 2 milyar kullanıcıyla ne yaptığı tam bir sır. Çünkü bunu sır gibi saklıyor.

Vladan’ın araştırma notlarında yer alan bilgiye göre, Facebook üzerinde yaptığımız her işlem Facebook’a kazandırıyor. Örneğin bir fotoğrafa veya yoruma arkadaşınızı etiketlediğiniz zaman, bir içerik yüklediğimiz zaman Facebook’a kazandırıyoruz.

Ekip Facebook’un arayüzüne ek olarak aldığı şirketler ve patentler hakkında da araştırma yaptılar. Sonuçlar gerçekten şaşırtıcıydı. Facebook bu şirketler ve patentler sayesinde bizim bütün bilgilerimizi öğrenebiliyordu. Sosyal sınıfımız, seyahat bilgilerimiz, etnik kökenimiz ve siyasi görüşümüz bu bilgilerden sadece bazıları. Aynı zamanda Facebook’un büyük havuzuna WhatsApp’ta yaptığınız işlemlerde giriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.