Hindistan Uzaya Uydu Gönderme Rekoru Kırdı

Hindistan, aynı rokette uzaya 104 nano uydu gönderip yörüngeye yerleştirerek rekor kırdı. Daha önce bu rekor Rusya’nın elinde bulunuyordu. Rusya 2014 yılında uzaya tek rokette 37 uydu göndermişti.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü, Hindistan’ın doğusunda Sriharikota bölgesinden uzay merkezine fırlatılan rokette bulunan 10 kilogramdan hafif nano uyduların yörüngeye girdiğini açıkladı. Hindistan Uzay Araştırma Örgütü yaptığı açıklamasında yörüngeye giren 104 nano uydudan 96’sıın Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, İsviçre, İsrail ve Kazakistan’a ait olduğunu bildirdi.

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yapan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, bilim adamlarını kutlayarak, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün bu üstün başarısının, gök bilim camiaları ve ülkeleri için gurur verici bir gelişme olduğunu belirtti. Aynı zamanda Hindistan’ın bilim adamlarını saygıyla selamladığını vurguladı.

Rusya, 2014 yılında yaptığı bir roket fırlatışında uzay yörüngesine tek seferde 37 uydu yerleştirmişti. Hindistan, Rusya’nın bu rekorunu kırarak üstelik tarihi bir farkla kırarak çok önemli bir başarı elde etmiş oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir