Hurdadan Sesle Çalışan Arazi Aracı Yaptılar

Hurdadan Sesle Çalışan Arazi Aracı Yaptılar

Namık Kemal Üniversitesinde okuyan bir grup öğrenci danışmanlarıyla beraber bir arazi aracı projesine başladı. Projenin sonucunda öğrenciler ve akademik danışmanları hurdaları kullanarak yaptıkları arazi aracına Çorlu Jeep adını verdi.

Namık Kemal Üniversitesi öğrencilerinin yaklaşık 3 yıl önce yaptıkları arazi aracı gelişimini sürdürüyor ve her geçen gün yeni özellik ekleniyor. Öğrenciler ve akademik danışman arazi aracını geliştirirken gelişen teknolojiyi de kullanıyorlar. Araç 4×4 özelliğinde ve saatte 80 KM hıza adar çıkabiliyor. Ekip şimdi ise aracı sesli komut özelliğiyle çalıştırmanın heyecanını yaşıyor.

Grubun akademik danışmanı ve öğretim üyesi olan Samet Nalbant araç hakkında yaptığı açıklamasında, aracın her türlü arazi şartlarında kullanılabildiğini, 2 ve 4 çeker özelliklere sahip olduğunu belirtti. Aynı zamanda akıllı telefonlardan ve tabletlerden aracın birçok özelliğinin kontrol edilebildiğini de ekledi.

Yaptığı açıklamada Nalbant, aracın hangi aşamalardan geçtiğini belirtirken öğrencilerin, araçtaki konforu geliştirmek için camları ve koltukları akıllı telefonlarla kontrol edilebilen bir sistem oluşturduklarını belirtti. Sistem Android yazılım ile kontrol edilebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir