İmleçler Neden Sola Yatık Merak Ettiniz mi ?

Bilgisayar ekranlarındaki imleçlerin neden eğik olarak tasarlandığını hiç merak ettiniz mi?

Günümüzün teknolojisinin oldukça hızlı bir şekilde yayılmasından en çok etkilenen sektör bilgisayar sektörüdür. Aslında geçmişten bu güne kadar kullanılan bilgisayarlar, kimi zaman zevk için kimi zaman da mecburiyetten kullanılmıştır. Her iki durumda da sık sık karşılaştığınız bir durum vardır. Bilgisayar mouse imleçleri sürekli eğiktirler. Peki, sürekli yatık olan imlecin neden yatık olduğunu hiç düşündünüz mü? Neden düz değil ki…

İnsanoğlu ne yaparsa yapsın mutlaka merakından dolayı yapar. Biz de bu konuyu merak ederek araştırdık ve işin sırrının bilgisayar ekranında olduğunu keşfettik. Bilgisayarın ilk yapıldığı zamanlarda yani ekranların siyah beyaz olarak çalıştığı dönemlerde, insanlar bilgisayar ekranlarında çalışırken imleçler düzdü. Ancak bu zaman zaman yazıların arasında görünmesine engel oluyordu ve bu da uzun süre imleci arama zorunluluğuna götürüyordu.

Bunun için çözüm üretmeye başlayan yazılımcılar, imleçleri eğri yaparak ya da farklı kodlar geliştirirek daha değişik şekiller vererek bilgisayar ekranlarında imleçlerin kaybolma sorununu ortadan kaldırdılar. Yani kısaca bu güne kadar merak edilen imleçlerin eğik olmasındaki sır, daha kolay kullanım sunmakta gizliydi.