iOS 10’a Önemli Güncelleme

Apple, şifreleme konusunda git gide kendini geliştiren firmalardan bir tanesidir. Bu konuda sürekli kendine yeni bir şeyler eklese de IOS 10’u inceleyen uzmanlar IOS 10’da bazı sorunlar yaşandığı belirtti. Elcomsoft’un araştırmacıları IOS 10’un şifrelemesinin IOS 9’a göre daha kolay kırılacağını söyledi. Şifrenin daha kolay kırılmasının sebebi olarak ise yerel şifreli yedeklemelerde kullanılan algoritmanın eski bir algoritma olmasından kaynaklandığı belirtildi.

Kullanıcıların güvenliğine çok önem veren bir firma olan Apple’dan bu soruna çözüm gecikmedi. Apple yaptığı açıklamada yeni bir güncelleme hazırladığını ve bu güncellemeyle beraber IOS 10’un güvenliğinin üst seviyeye çıkarılacağı belirtildi. Aynı zamanda bu güncelleme Iphone kullanıcılarının ICloud yedeklerini etkilemeyeceği de belirtildi. Bunun dışında Apple, Bilgisayarlarda tam disk şifrelemesinin kullanılmasının güvenliği arttıracağını da belirtti.

Yapılacak güvenlik güncellemesiyle beraber bu açığın tamamen ortadan kalkması bekleniyor. Bu süreçte Apple kullanıcılarının herhangi bir korku yaşamasına gerek yok. Apple, aynı zamanda kullanıcılarına MAC veya bilgisayarların güçlü şifrelerle korunduğunu ve bu bunlara sadece yetkilendirilmiş kişilerin girebileceğini bu yüzdende bir korku oluşmasına gerek olmadığını da belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir