iPhone Hacklenmesinde Yeni Dönem

iPhone Hacklenmesinde Yeni Dönem

Geçtiğimiz günlerde İsrailli ufak bir şirket Apple’ın desteği olmadan iPhone kilidini açmayı başardı.

Şubat ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan silahlı saldırıda saldırgan telefonu ele geçirilmişti. Bağlantılı olduğu kişilerle konuşmaların erişmek içinde saldırganın iPhone’unun şifresinin bilinmesi gerekiyordu. Saldırgan şifreleri vermeyince FBI Apple’dan yardım istemişti fakat Apple bu yardım isteğine olumsuz yanıt vermişti.

Özellikle halk ve endüstri Apple’ı bu konuda haklı bulmuştu ve destek vermişti. Bununla beraberde dava kapanmıştı. Fakat davanın asıl kapanma sebebi bu değildi. İddialara göre İsrail’de kurulmuş olan Cellebrite adlı ufak bir şirket FBI için Apple’ın şifresini kırmayı başarmış.

iPhone Kilidi Açan Program Satın Alındı

Hindistanlı Forensic Sicense Laboratry yaptığı açıklamaya göre iPhone kilidini şifreye gerek olmadan açan yazılımı satın aldıklarını açıkladılar. Şirketin bu yazılımı satın almasının ana amacı ise Hindistan’ın polislerin ve hükümetlerin, suluların telefon kilitlerini açamadığı takdirde gelecekleri bir konuma haline gelmek. Aynı zamanda bu yazılımı ihtiyaç duyan ülkelere satmak. Cellebrite şirketi ile Forensic Sicens Labrotary şirketleri arasında nasıl bir anlaşma yapıldığı hala bilinmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir