iPhone’lar Artık ABD’de Üretilecek

Donald Trump başkanlığa çıkmadan önce vaatlerinden bir tanesi olan Çin’de üretimi sürdürülen Apple markasının üretimini ABD’ye taşıyacağını Bu sadece bir vaat denilip çok fazla dikkate alınmayan bu söz artık gerçek oluyor. Yani Apple Çin’de ki üretimini durdurup ABD’ye taşımanın planlarını yapıyor. Bunun en sağlam kanıtı da bu üretimi sağlayan Foxconn şirketi yaptığı açıklamada ABD’ye 7 milyarlık yatırım yapacaklarını duyurdular.

Apple’ın bu üretimi Amerika’ya taşıması demek Çin’deki işçi ücretlerinin 5 dolar olduğunu düşünürsek büyük bir maliyet artışı söz konusu demek. Yapılan hesaplara göre iPhone başı 80-90 dolarlık bir maliyet artışı olacak. Bu da demek oluyor ki artık iPhone’lara güç yetmeyecek. iPhone 7 ‘nın şu an ki maliyeti 649 dolar. Bu fiyatın 220 doları maliyet olarak Çin’de üretildiği takdirde tabi ki. Eğer ABD’de üretime başlanırsa bu ücret 649 dolardan 720 dolar seviyelerine çıkacak.

2017 yılı ABD&Çin arasında geçecek büyük rekabetin ve hatta savaşın bile olabileceği yıl olarak göze çarpacak. Birbirlerine ekonomik olarak yaptırımlara başlayan iki ülke bu yaptırımların sonunda iki taraflı olarak zararlı çıkacaklar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir