İş Bulma Siteleri

İş bulma siteleri

iş bul

iş bul

İş bulmak için gittikçe daha fazla kullanılan bir kanal haline gelen iş bulma siteleri, iş ve eleman arayanların taleplerine büyük oranda cevap veriyor. Ülkemizde, ilk olarak ABD kökenli bir iş bulma sitesinin faaliyet göstermesiyle başlayan insan kaynakları ve kariyer sitesi sektörü, son on yılda büyük gelişme kat etmiştir. Çok uluslu ve büyük ölçekli şirketlere hitap eden kariyer siteleri olduğu gibi orta ve küçük ölçekli şirketlere yönelik olan iş bulma siteleri de vardır. İş bulma siteleri arasındaki bu ayrım, iş arayanların da mavi ya da beyaz yaka eleman oluşlarına göre, farklı sitelere yönelmelerine neden olmuştur. Aslına bakılırsa, bu durum, birçok iş arayanın da iş bulma sürecinin uzamasına neden olmuştur. Zira hangi iş bulma siteleri hakkında detaylı araştırma yapmadan bu sitelere kayıt olan üyeler, kendilerine uygun iş ilanlarını bulmada sorun yaşamaktadır. Bunun yanı sıra, firmalar da bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. İş bulma siteleri arasındaki bu farklılık gerek firma gerek eleman adaylarının iş ya da eleman bulma süreçlerinin uzamasına sebep olmaktadır.

İnsan kaynakları sitelerindeki kutuplaşma, iş arayanları birden fazla iş bulma sitesine üye olarak, bu kanallardaki ilanları takip etme arayışına yöneltmiştir. Ancak firmalar bu konuda henüz net bir çözüm bulabilmiş değil. İnsan kaynakları ve kariyer sektörüne yeni bir bakış getirmeyi amaçlayan*isbul.net*ise bu konuda duyarlı davranılması gerektiğini belirtiyor. Bir kariyer sitesinin iş ve eleman arayan tüm kullanıcılara hitap etmesi gerektiğini savunan İş Bul, bu sektörde faaliyet gösteren kariyer sitelerinin üst düzey ya da alt düzey elemanlara hitap etmesini son derece yanlış bulduklarını belirtiyor. Bu ayrımı ortadan kaldırmak ve hem beyaz yaka hem mavi yaka elemanlara yönelik çalışacaklarını belirten İş Bul, bu konuda umut vaat ediyor.

İş bulma siteleri yanı sıra, sosyal ağlar da iş arayanlar tarafından gittikçe daha fazla kullanılmaktadır. İşverenlere ya da şirket çalışanlarına doğrudan ulaşabilme imkanı sağlayan sosyal ağlar yoluyla iş bulanların sayısı da hayli fazladır. Bununla birlikte, iş bulma siteleri de sosyal ağ yönünden sürekli gelişmektedir. Facebook ve twitter gibi sosyal ağlarda, ön plana çıkan iş bulma siteleri, daha geniş kitlelere ulaşmaktadır.

İş bulma siteleri aracılığıyla iş arayan sayısı arttıkça, bu sitelere ilan veren ve eleman ihtiyaçlarını online olarak karşılayan firma sayısı da artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir