İş sağlığı ve güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği
İş sağlığı ve güvenliği hususu özellikle 2000’li yıllardan sonra oldukça popüler bir alan haline gelmeye gelmiştir. Devletin bu iş sağlığı ve güvenliği konusun da çıkarmış olduğu yasa ve yönetmeliklere bakacak olursak konunun devlet tarafından ne kadar ciddiye alındığını görmüş oluruz.

İş sağlığı ve güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği

Neden iş sağlığı
Özellikle 2003 yılından sonra başlatılan Avrupa Birliği uyum paketleri görüşmelerinden sonra konu daha da bir gündeme gelmeye başlamıştır. Paketler içerisinde bulunan bir takım kriterler iş sağlığı ve güvenliği hususunu özellikle oluşturmaktaydı. Bu tarihten sonra yapılan birçok yasa ve yönetmelik çalışmasında konunun en ince ayrıntılarına kadar masaya yatırılmış olduğunu görürüz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bünyesinde oluşturulan bir birim bu konu ile ilgilenmektedir. İş sağlığı ve güvenliği konusu hakkındaki bütün eğitim formlarını oluşturan bakanlık, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini anlatan birçok çalışmaya da bünyesinde yer vermiştir. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler bakanlığın sitesinden veya özel iş sağlığı ve güvenliği kursu veren yerlerle görüşebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir