İşte Memurların Yeni Zammı

Memurlara zam için yapılan toplu görüşmelerden sonuç çıktı ve milyonlarca memurun beklediği zam haberi geldi. Hükümet tarafından yapılan son teklif sendikalar tarafından kabul edildi. Yapılan teklifte 2016 yılı için yüzde 6+5 ve 2017 yılı için yüzde 3+4 olarak belirlenen zam teklifleri ile memurların yeni zamları belirlenmiş oldu. Yaklaşık olarak 20 gündür devam eden pazarlık nihayet sonuçlandı ve memurların iki yıllık zamları belli oldu.

Yapılan açıklamanın tam metni ;

3. Toplu sözleşme görüşmelerinin sonuna geldik. 5 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren süreci geride bıraktık. 20 gündür sendika ve konfederasyon temsilcileriyle gerçekleştirilen süreçte anlaşmaya vardık. Toplamda 169 konuda mutabakat sağlandı. Bu kazanımların tüm kamu çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum.  2016 yılının ilk altı ayında yüzde 6 ikinci altı ayında yüzde 5 olamak üzere yüzde 11,3  artış sağlanmıştır. 2017 için yüzde 3+4 zam sağlanmıştır.

Bu artışların yanı sıra enflasyon farkları da kamu çalışanlarına ödenecektir. 1 milyon 825 bin kamu emeklisi de bu maaş artışından yararlanacak. Kamu emekçilerine bir müjde daha var. 2015 yılının Eylül ayından geçerli olmak üzere memur emeklimizin tazminatlarında yapacağımız düzenleme ile memur aylıklarında 100 TL artış sağlanacak. Yeni emekli olacak memurların ikramiyelerinde 3 bin 765 TL artış olacaktır.”

Hükümet kanadı ile memurlara ait sendikalar 2 yıllık zamları için bu şekilde anlaştı. Öğretmenler için ekstra olarak tuttukları okul nöbetleri içinde 3 saat ek ders ödeneceği açıklandı. Yani bu da öğretmenler için 2016 yılında brüt 98 TL, 2017 içinde brüt 140 TL olarak ödenecek.