Jüpiter’de Dev Kasırgalar Görüntülendi

Jüpiter’de Dev Kasırgalar Görüntülendi

NASA’nın Jüpiter keşif uydusu olan Juno, Jüpiter’in kutup bölgelerini ilk defa yakından görüntüledi. İlk defa gözetlenen kutup bölgelerinde dev kasırgaların olduğu dikkatten kaçmadı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz yıl Juno ile Jüpiter’in kutup bölgelerini keşfe çıkmıştı. NASA bu keşfin görüntülerini ilk defa dün yayımladı. NASA’nın yayımladığı görüntülerde Jüpiter’in kutuplarında  yoğun türbülans olduğu dikkat çekti. Önceden yayımlanan Jüpiter’in ekvator kısımlarında ise statik hava akımları hakimdi.

Juno, Jüpiter’in güney kutbunun yaklaşık olarak 52 bin kilometre yukarısında yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekti. Juno’nun çektiği fotoğraflarda 1.000 ile 2 bin 800 kilometre çağına sahip olan kasırgalar net olarak belli oluyordu.

Jüpiter’deki kasırgaların hepsi bir alçak basınç siklonudur. Bu kasırgaların dinamik yapılar mı olduğu yada Jüpiter’in ekvator bölgesinde yer alan büyük kırmızı leke gibi bir basınç alanı mı oluşturduğu ilerleyen gözlemlerde belli olacak bir ayrıntı. Henüz bu kasırgaların yapısı hakkında net bilgi alınamadı diyebiliriz. Bilim insanlarının ön görüşlerine göre bu kasırgalar devingen hava akımlarına işaret ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir