Kentsel dönüşüm yasası ve kentsel dönüşüm süreci

Kentsel dönüşüm 6306 sayılı afet ve deprem riskli alanların yenilenmesine yönelik bir kanundur. Bu kanuna göre afetlerde, depremlerde zarar görebilecek durumda olan ve ekonomik ömrünü tamamlamış olan binalar yenilenmelidir.

Bu kanun tüm Türkiye için geçerlidir. Kanundan yararlanmak için Çevre ve şehircilik Bakanlığının yetki verdiği kurumlardan deprem risk raporu almak gerekmektedir. Türkiye’nin her yerinde yetkili bir kurum bulunmaktadır. Binadan sadece tek bir kişinin kimlik ve dilekçe ile deprem risk raporu talep etmesi yeterlidir. Bu başvurudan sonra kurum tarafından yapılan teknik incelemede binanın riskli olduğu tespit edilirse bina sakinleri ortak bir karar almak durumundadır. Binadaki 2/3 çoğunluk yenileme kararını kabul ederse o zaman bina ortak karar protokolü imzalanır. Bu süre içerisinde anlaşmalı bankalara kentsel dönüşüm kredisi için başvuruda bulunulabilir. Kentsel dönüşüm kredisi bakanlık tarafından desteklenmektedir. Faiz oranları %0.40 -0.50 dir ve 120 aya kadar vade yapılabilmektedir. Kredi almanın bir diğer avantajı da harç ve masrafların ödenmemesidir.

Kentsel dönüşüm süreci hakkında toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla faaliyet gösteren İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği, konu ile ilgili merak edilen pek konuda vatandaşlara danışmanlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir