KYK Bursları Ne Zaman Verilecek ?

Üniversite öğrencilerinin büyük merakla beklediği Kredi Yurtlar Kurumu burs ve kredi başvuru sonuçlarının tam tarihi belli olmamakla birlikte aralık ayının ilk haftası açıklanması bekleniyor. Keza diğer senelerde bu tarihlerde açıklanmıştır. KYK burs ve kredi ödemeleri ise evrakların verilen tarih içerisinde yetiştirilmesi halinde Ocak 2014’te alabilecekler. Evraklarında bir problem olan ve verilen tarih içerisinde yetiştiremeyen öğrenciler Şubat ayında ilk burslarını alacaklardır.

Kredi Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burs ve kredi için verilen evrakları kyk.gov.tr adresinden bulabilirsiniz. Burs ve kredi diyoruz peki farkı nedir ?

Temel fark şudur; burs kazandığınız takdirde mezun olduğunuzda ödemenize gerek yoktur. Fakat kredi adından anlaşıldığı gibi geri ödemelidir. Kredi hiçbir durumda kesilmez ( üniversiteden atılmadığınız sürece) fakat bursun devamlılığı için bir takım şartları yerine getirmelisiniz. Aksi takdirde bursunuz krediye çevrilir ve ödemek zorunda kalırsınız. Bu şartlar öncelikli olarak başarı daha sonra disiplindir.Disiplin ve başarı kriterlerini KYK BURS bölümünden bakabilirsiniz. Kredi aldığınız zaman geri ödemek zorunda olduğunuzu belirtmiştik. Peki bu ödeme nasıl olmaktadır ? Mezun olduğunuzdan 2 yıl sonra ödeme başlamaktadır. İsterseniz bu süreyi uzatabilirsiniz ya da taksitlendirme yapabilirsiniz.

Her yıl fiyatta belirlemeler yapılırken önümüzde ki yıl için herhangi bir fiyat ortaya çıkmadı. Spor ve Gençlik Bakanı Suat Kılıç öğrencileri sevindireceklerini açıkladı. Bu yıl lisans öğrencilerine 280 TL verilmekte. Önümüz deki yıl için ise benim tahminim 300 TL olacağı yönünde. Net bir rakamı aralık ayında verebiliriz. Ama şuan ne kadar olduğu konusunda bakanlık dışında bir bilgisi olan yok. Sitemizi takipte kalırsanız bende üniversite öğrencisi olarak anında sizlerle paylaşırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.