Matbaanın Doğuşu ve Gelişimi

Matbaanın Doğuşu ve Gelişimi

Matbaacılığın doğuşu çok eski yıllara dayanmaktadır. Matbaanın ilk defa kullanılması Uzakdoğu’da başlamıştır. İlk matbaa alanındaki üretimler, ağaç oyma tekniği kullanarak yapılan ürünler olmuştur.

Milattan Sonra 593’lü yıllarda Çin Cumhuriyetin’de kurulmuştur. İlk basılan gazede de Milattan Sonra 700’lü yıllar da Pekin’de çıkmıştır. 8. Yüzyılda Japonya’da baskı yapıldığı görülmüştür. İmparatoriçe Shotoko’nun Budizm’in kutsal metinlerini Sanskrit dilinde Çin alfabesiyle bastırdığı da kaynaklar da yer almaktadır.

Matbaa alanında bilinen en eski ve en eksiksiz basma kitap niteliği taşıyan Tianemmen ruloları Çin Cumhuriyeti’nde 868’li yıllarda basılmıştır. Matbaa tarihinde ilk kez tek tek harfler dökerek baskı yapmayı da 1040 yıllarında Çin cumhuriyeti’nde Pi Sheng adında bir Çinlinin porselenden harfler kullanarak denediği de söylentiler arasındadır.

Broşür örnekleri hizmetlerimizi incelemek için web sayfamızı ziyaret ettinizmi ? Matbaa sektörü Avrupa’da ise ağaç oyma kumaş baskısını İslam dünyasından alarak başlamış ve Bu şekilde devam etmiştir. Avrupa da gelişmişlik düzeyi daha fazla olduğu için o yıllarda matbaacılık avrupa ülkelerinde daha ileri bir düzeyde yapılıyordu. Matbaacılık sektöründe ilk ürünlerin bir çok ülke tarafından ellerinde bulunduğu fakat gösterime sunmadıklarını biliyoruz. Matbaacılık sektörü daha sonralarda batıya doğru yayılma göstermiştir.

Uygurların baskı yaptığını 9. Yüzyıldan sonra bulunan Tun-Huang buluntuları bir kaynaktır. Mısır’da ise 4. Yüzyıldan sonra kumaş üzerine baskı yapılmaya başlanmıştır. Matbaacılıktaki gelişim süreci böyle devam etmiştir. Özellikle ilk çağlarda matbaacılık denmese de duvarlara çizilen ve kazılan yazılar da bunlara örnektir.

Matbaa ve matbaacılık özellikle reklam hizmetleri için çok önemli bir konudur. Matbaacılık profesyonel ve bu işi hak eden kişiler tarafından yapılmalıdır. Matbaa ve broşür örnekleri hizmetlerimizin daha detaylı bir şekilde incelemek için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir