Mr ve Memorial Hastanesi

Mr ve Memorial Hastanesi

MR nedir? sorusunun karşılığı olarak Manyetik Rezonans Görüntüleme denilmektedir. Ancak daha detaylı bir açıklamaya yer vermek gerekirse, radyo dalgaları ile insan vücudunun hastalıklı dokularını ayırt edebilmek için kullanılan bir yöntemdir denilebilir.

En kesin sonuca varmak için ve aynı zamanda en zararsız yöntem de olduğundan tercih edilmesi kaçınılmazdır. MR vücudun değişim bölümleri için kullanılabilmektedir. Migren ve baş ağrılarında, nörolojik rahatsızlıklarda, beyin tümöründen şüphelenilen durumlarda, epileptik nöbetler geçiren hastalarda, göz, kulak, çene eklemi, omurga sorunlarında, bel ve disk kaymaları gibi birçok rahatsızlıkta önce başvurulan yöntemlerden biridir. Memorial Sağlık Grubu’nun kullandığı cihazlar son teknolojiye ait olup her bölge için yeterli ve özel programlar ile donatılmıştır. Bu sağlık grubunun yaptığı çalışmalar bir insan anatomisinin birçok alanı ile ilgili olmaktadır. Son teknoloji ile hazırlanmış bu cihazla yapılan incelemeler arasında beyin, göz, kulak ve beyin, atardamar, toplardamar  gibi kafaya bölgesine yönelik yerler ile ilgili incelemeler yapılmaktadır. Beyin tümörü, felç, bunama gibi kronik olan ya da olmayan rahatsızlıkların saptanmasında kullanılmaktadır. Boyun yapısı, gırtlak, yutak, dil ve çevre yapılar, akciğerler, kalp ve kalple ilgili büyük damarlar, karın içi organları incelemekte kullanıldığı gibi kol, bacak, dirsek gibi uzuvların ve eklemlerin yapısı için de kullanılabilmektedir. Ayrıca tüm vücudun anjiografisinde de tercih edilmektedir. MR Spektroskopi adı verilen yöntemle de biyokimyasal araştırmalar yapılmaktadır. Difüzyon Ağırlıklı MR ile inme ve ölüm nedenleri bulunmaktadır. BOS Akım Çalışmaları, Kinematik İncelemeler, Tüm Vücut Metastaz Tarama, karaciğer, meme ve tümör gibi dinamik dokuların MR’ ı ve Bölgesel MR anjiografik incelemeleri yapılabilmektedir.

Vücudun her yerindeki rahatsızlıkların görülebilmesinde çok büyük bir fayda sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemi, teknolojinin de gelişmesi ile çok daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu yöntem, Memorial Sağlık Grubun’nun bu konudaki çalışmaları ile tıp alanında büyük ivme göstermiştir. Görüntü kalitesini iyileştirmek ve daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için ilaçlı da çekilebilen MR’ın süresi 15 ile 45 dakika arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir