Multijet Araçlar

           Ülkemizde en yoğun olarak tercih edilen ulaşım şekli hiç kuşkusuz kara yolu. Hal böyle iken araç fiyatlarının ve araç fiyatları ile birlikte yakıt fiyatının da çok yüksek oluşu, zaten düşük bir gelire sahip olan insanlar için oldukça kötü bir durum yaratıyor. Bu paralelde insanlar “Nasıl daha ucuza seyahat ederim?” diye düşünmeye başlıyorlar haliyle.

                Bu yüzden insanlar hali hazırda bulunan araçlarına LPG dediğimiz gaz ile araçların çalışmasını sağlayan sistemler taktırarak, kilometre başına harcadıkları parayı düşürmeyi amaçlıyorlar. LPG sisteminin araçlara doğru bir şekilde uygulanmadığı takdirde, araçların patlamaya hazır bir bomba durumuna gelmesinden dolayı bu uygulamayı yaptıracak kişilerin, LPG uygulaması yaptırdıkları yerin gerekli alt yapıya ve izinlere sahip olup olmadığına dikkat etmesi gerekmektedir.

                LPG sisteminin her araca uyarlanamamasından ve aracın performansını yoğun olarak düşürmesinden dolayı, sürücüler çoğunlukla benzinden daha ucuz olduğu için dizel araçları tercih etmektedirler. Dizel araçların çalışma mantığı benzinli araçlara göre farklılık gösterir.  Ancak dizel ile çalışan araçlarda, tıpkı LPG ile çalışan araçlar gibi zaman zaman performans kayıpları yaşatır ve büyük bir gürültü yapar. Ancak Fiat’ın geliştirdiği multijet teknolojisi sayesinde bunlar artık tarihe karıştı!

Multijet Nedir,  Yararları Nelerdir?

                Çoğu insanın bildiği gibi dizel araçların çalışma mantığı, havanın sıkıştırılarak yüksek basınçlarda devasa sıcaklıklara ulaşmasının ardından, yakıt püskürtülmesinden ibarettir. Multijet teknolojisine sahip dizel motorlarda ise bu püskürtme hızı daha yüksek seviyelerde oluyor ve multijet teknolojisinin yarattığı bu hızlı püskürtme etkeni, yanma odasının sıcaklığını optimal düzeyde tutarak söz konusu yakıttan en iyi derecede faydalanılmasını sağlıyor. Bu paralelde düşündüğümüzde multijet motorlar, aldığımız mazotun son damlasına kadar kullandığından, yüksek oranda yakıt tasarrufu dolayısıyla da para tasarrufu elde etmiş oluruz.

                Multijet teknolojisinin genel tanımını bu yazımızda yapmaya çalıştık. Ancak multijet teknolojisi birkaç paragraf ile anlatılabilecek kadar sığ bir konu değil. http://www.fiat.com.tr/teknoloji/Sayfalar/Multijet.aspx adlı internet sitesinden bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir