NATO’nun internet sitesine saldırı

NATO’nun internet sitesine saldırı

2 gün önce NATO sözcüsü tarafından doğrulanan siber saldırının herhangi bir şekilde müteffiklerine zarar vermediğini açıklanması üzerine rahat nefes alındı. Ancak saldırının ilerleyen zamanlarda ne gibi sorunları getireceği ise merak edilen konular arasında yer alıyor.

NATO sözcüsü Oana Lungescu’nun, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasından NATO internet sitesinin DDOS saldırısına uğradığı açıklaması geldi. Saldırının anlamının çevrim dışı saldırı, yani siteyi kullanılmaz hale getirme ile ilgili olan bir saldırı olduğunu biliyoruz. Sözcünün açıklamasının devamında, “Operasyonel anlamda bir sıkıntı yok ve NATO uzmanları normalleştirme çalışmalarını başlattı” demesi rahat nefes almaya yetse de yine de NATO için kolay bir saldırı olmadığı düşüncelerini de akla getirmiyor değil.

Son zamanlarda internet dünyasında çok sayıda siber saldırının meydana gelmesi, sanal âlemde özellikle büyük işler yapan firmaları oldukça tedirgin ediyor. Geçtiğimiz ay içerisinde de Dünya ekonomi dergisine benzeri bir saldırı yapılarak şifrelerin iade edilmesi karşılığında para talep edilmişti. Sanal dünyanın risk altında kalmasından dolayı yeni güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Ancak ne doğrultuda olacağı ise uzmanların vereceği karar ile daha güvenli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir