Nimet Abla’nın Sırrı Ne ?

Nimet Abla’nın Sırrı Ne ?

Nimet Ablanın, tam ismi Melek Nimet Özden’dir ve 1899 yılında İstanbul doğumludur. Nimet Abla’nın eşi İsmail Bey’dir. İsmail Bey, Eminönü’ndeki dükkânında Türk Tayyare Cemiyeti’nin çıkardığı piyango biletlerinin satışını yapmaktadır. İsmail Bey biletleri çevresine dağıtarak parasını tahsil edemeyince, Nimet Abla Türk Tayyare Cemiyeti’nin müdürü ile bizzat görüşerek cemiyetin en büyük bayiliğini alır.

Yılbaşında sattığı biletlerden büyük ikramiyeler kazanılması ile Nimet Abla’nın uğurlu olduğuna inanılır. Nimet Abla’nın ünü İstanbul ile sınırlı kalmayıp, Türkiye’nin farklı illerinde pek çok kişi sadece piyango bileti almak için Nimet Abla’ya gelir.

Nimet Abla’nın inancının yüksek olduğu da bilinmektedir. Nimet Ala ilk olarak, 36 yaşında hacca giden Nimet Abla sonrasında defalarca gitmiştir. Bütün imkânları için Atatürk’e borçlu olduğunu belirten Nimet Abla her yıl Atatürk için mevlit okutmayı da ihmal etmemiştir. 1936 yılında Esentepe’de kendi adını verdirdiği bir cami yaptırmıştır. Cami 1980 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Boğazda bulunan villasını satarak, Hacı Nimet adı altında bir vakıf açan Nimet Abla sayesinde 200’e yakın çocuk eğitimleri için destek görmektedirler. Nimet Abla’nın bu gibi pek çok hayır yaptığı bilinmektedir.

Tarihin bilinen ilk iş kadınlarından biri olan Nimet Abla, 28 Temmuz 1978 yılında vefat etmeden bir süre önce felç geçirmiş ve iş hayatını bırakmıştır. Günümüzde hala Nimet Abla Gişesi olarak bilinen yer faaliyet göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir