Nişanda altın mı yoksa para mı takmalıyım ?

Yaz mevsiminin sona ermesiyle birlikte düğünler her ne kadar azalsa da bu bittikleri anlamına gelmiyor. Artık insanlar sokak düğünü kültürünü terk edip kapalı mekânlarda tören yapmayı tercih ettikleri için yılın her ayında bu tarz törenleri görmek mümkün.
Düğünlerin aksine daha değişik yöntemlerde kutlanan nişan törenlerinde insanlar ne giyeceklerinden yada saçlarını nasıl yapacaklarından dolayı kararsız kalmazlar bir tek. Nişan törenine giderken takı mı yoksa altın mı takılır diye de düşünüp dururlar. Bu durumlarda düşünülen tek şey ise takılan ürünün geri dönüşüdür. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda nakit para takmanızın çok doğru olacağını düşünmüyorum. Sonuçta o paradır ve düzineyle takamayacağınız için en büyük banknot bile tören sahibine küçük gelecektir. Ancak altın taktığınız zaman karşı tarafın onayından direk olarak geçiş olursunuz. Ayrıca altın değerinden gözle görülür bir şey kaybetmeyeceği için ya da eski oranını bir zaman sonra mutlaka yakalayacağı için size geri dönüşü her zaman karlı olacaktır. Hem kültürümüzde altın takmak adettendir. Ancak son zamanlarda ekonomide yaşanan dalgalanmalar, ekonomik sıkıntılar vs. diye kara kara düşünmekten bizi alan şey ise yine son zamanlarda moda olan gram altınlar.
Her üründe olduğu gibi altın piyasasında da rekabet ortamının olması her gramda altın üretilmesine sebep oldu. Böyle durumlar düğün yada nişan törenlerinde takı takmak zorunda olan kişilerinde işini kolayladı çünkü bu sayede bütçemizi sarsmadan altın alışverişimizi yapabiliyor son kuruşuna kadar da gram gram altın satın almış oluyoruz.
Gram altın piyasasında zirve yapan markalardan bir tanesi olan İstanbul Altın rafinerisinde gram altının her çeşidini bulmak mümkün. Diğer yerlere oranla da fiyatları daha uygun denebilir. Çok fazla bir fark yok arada ancak konu gram altın olunca fiyatlarda da gram oynamalar oluyor. En çok satılan altın olan İar Külçe Altın 1 Gr 22 Ayar altın fiyatı 84.99 TL. Bu da bir nişan töreninde takılabilecek en şık takıdır.
Bunun yanında başka bir çok satan marka olan Nadir Goldun altınlarının fiyatları diğerine oranla biraz daha fazla. Nadir 1 GR Külçe Altın fiyatı 86, 81 TL. Bu çokta yakın olmayan sadece takı takmak zorunda olduğunuz kişiler için tercih edebileceğiniz cinsten bir gram altındır. Diğer taraftan Nadir 2.5 GR Külçe Altın fiyatı ise 217, 03 TL. Bu gram altını da daha yakın akrabalarınıza ya da eş dostunuza takabilirsiniz. Unutmayın ki taktığınız her takı her ne kadar görünürde başkasına da gidiyor olsa sizin için bir yatırım aracı.
Aynı gramdaki altınlar arasında çok bir şey fark etmese de ucuzu varken neden pahalıya yönelim diye düşünebilirsiniz. Sonuçta altın bir yatırım aracı olarakta kullanılması sebebiyle çok ufak oynamalar dahi özellikle büyük yatırımcıları çok fazla zarara ya da kara götürebilir.
Nişan törenleri için gram altın bakmak istiyorsanız verdiğimiz bağlantılardan bakabilirsiniz. Bazı kampanyalarla daha uygun fiyata almamız bile mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.