Nokia ve Apple arasında patent savaşı başladı

Geçmişin en iyi telefon üreticilerinden olan fakat akıllı telefon sektörüne aşina olamamış ve uzun bir sürenin ardından akıllı telefon sektörüne giriş yapan Nokia ile günümüzün akıllı telefon diyince ilk akla gelen şirketleri arasında yer alan Apple büyük bir patent savaşı içerisinde girdi.

Uzun zaman sonra akıllı telefon üretimine devam etmeye başlayan Nokia ile akıllı teknoloji devi olan Apple farklı ülkelerde birbirlerine patent davası açtı. Apple, geçtiğimiz günlerde ABD’ni California eyaletinde Nokia’ya patent davası açtı. Dava başvurusunda Apple, Nokia’nın patentlerine büyük paralar ödediğini fakat Nokia’nın bu patentleri 3’üncü parti şirketlerine yüksek fiyatlara sattığını belirtti.

Bir dönemin en çok telefon üreten ve en çok patenti elinde bulunduran şirketi Nokia’nın ise Apple’ın bu hamlesine cevabı gecikmedi ve bir gün sonra Apple’a karşı dava açtı. Nokia yaptığı dava başvurusunda Apple’ın kendilerine ait olduğu teknolojileri telefonlarında kullandıklarını ve bunun zararının karşılanmasını talep etti. Nokia dava başvurusunu Almanya ve ABD üzerinden yaptı. İki farklı ülke üzerinden yapılan bu başvuruların önümüzdeki günlerde çözülmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir