Önbellek (RAM) temizleme yaptınız mı ?

Önbellek (RAM) temizleme yaptınız mı ?

Google Play Store’da ya da AppleStore’da sürekli karşımıza çıkan hatta sayfaları en çok meşgul eden uygulamalardan biri de ön bellek temizleme uygulamalarıdır. Aslında bakıldığında ilk etapta gerçekten de temizlik yapıldıktan sonra karşımıza çıkan %20 temizlendi gibi rakamlar, gözümüze cazip gelebiliyor.

Ama işin gerçeklik boyutuna baktığımızda bu veriler gerçeklerle pek de örtüşmüyor. Çünkü akıllı bir cihazda, RAM bellek kapasitesi 3 GB ise siz bunu açık olan programlar üzerinden hesaplıyorsunuz. Ancak kullandığınız çoğu programlar, kapandıktan sonra bile arka planda çalışıyor. Bunun telefonunuzu yavaşlattığını düşünmeyin. Aksine hızlandırır. Çünkü 3 GB kapasiteli bir telefonun %50 bölümü arka planda çalışan uygulamalar için çalışırken, geri kalan kısmı da yeni açılacak ya da işlem yapılacak uygulamalarda çalışıyor.

Tüm yapılan reklamların aslında bir anlamda pil ömrünü uzatmak adına etkili olabileceği geçmiş dönemlerde söylenebilirdi. Ancak teknoloji devlerinin yaptığı ART sistemi ile artık akıllı telefonlarda pil ömrü de yeteri derecede olmasa da eskisine göre daha uzun süre dayanabilmektedir. Dolayısı ile RAM temizleme programlarını kullanmanıza gerek olmadığını açık bir dille ifade edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir